17.01.2014 Kategori: Elite

Program og resutater fra EM i Halhockey



 

Følge resultaterne her:

http://www.eurohockey.org/

Program:

Friday 17th January 2014

10.30          Ukraine          -                     Belgium      (2-2) 3-3

11.40          Denmark        -                     Slovakia     (2-1) 4-3

Målscorer: Tobias grand, Mikkel Steinmetz, Lasse Steinmetz samt

Emil Kousgaard.

12.50          Switzerland    -                     France       (2-2)  4-4

14.00          Belarus          -                     Scotland    (1-1)  5-6

15.30          Belgium         -                     Slovakia    (1-1)  4-2

16.40          Denmark        -                     Ukraine     (0-3)   4-8

Målscorer: Tobias Grand, Emil Kousgaard hver 2 mål.

17.50          France           -                     Scotland    (2-1)  4-4

19.00          Belarus          -                     Switzerland  (1-2) 1-3

Saturday 18th January 2014

09.00          Ukraine          -                     Slovakia    (3-2)  4-2

10.10          Belgium         -                     Denmark    (2-0)   4-5 

Målscorer: Tobias Grand 3 mål, Nicolaj Jensen, Klaus Riisum

11.20          Switzerland    -                     Scotland   (2-0)  6-3

12.30          France            -                     Belarus     (3-1) 10-5

15.30          4 ABelarus             -              4B Slovakia (1-1)  2-4

16.40          3A Belgium             -              3B Belgium (2-1) 8-1

17.50          2A France               -              2B Denmark (3-2)  6-6

målscorer: Tobias Grand 3 mål, Emil Kousgaard, Daniel Denta, Klaus Riisom

19.00          1A Switzerland       -              1B Ukraine  (1-1)  3-3

Sunday 19th January 2014

10.00          4A Belarus              -              3B Belgium (1-1)  2-4

11.10          3A Scotland             -              4B Slovakia (1-1)  4-3

13.00          2A France                -              1B Ukraine  (2-2)  5-4

14.10          1A  Switzerland        -             2B Denmark  (2-1) 5-4

Målscorer: Nicolaj Jensen, Lasse Steinmetz, Emil Kousgaard, Daniel Denta,

 

Ranking

Team

1. France 

2. Switzerland

3. Ukraine

4. Denmark

5. Scotland 

6. Belgium

7. Slovakia

8. Belarus